Постанова КМУ: ДОСТУП ДО УКРИТТІВ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ - ЛИШЕ ДЛЯ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

Кабінет Міністрів України рішенням від 19 грудня 2023 року ухвалив постанову №1331 “Деякі питання ведення обліку об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту”. Зміни, які були внесені цим документом до Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку, передбачають, що доступ до укриттів закладів освіти України під час очного навчання можливий лише для учасників освітнього процесу.

Таким чином, доступ до сховищ та укриттів, що розміщені в освітніх закладах, за рішенням Уряду, буде обмежено. Сотні об’єктів фонду захисних споруд, що розташовані в освітніх закладах і нанесені на мапу укриттів та сховищ, для містян стануть недоступні під час навчального процесу.

Як зазначається на офіційній сторінці Київської міської державної адміністрації, столична влада, враховуючи необхідність безпечного та комфортного перебування дітей в освітніх установах, раніше ухвалила низку рішень щодо особливого пропускного режиму до укриттів на території закладів. Зокрема, допуск у школи, ліцею, гімназії та інших закладів під час повітряної тривоги і раніше здійснювався лише уповноваженою особою – черговим, який є технічним працівником чи співробітником охорони. Діти перебувають в укриттях винятково в супроводі вчителів.

Крім того, в Києві всі школи обладнані «тривожними кнопками» для виклику поліції чи муніципальної охорони. Небезпека ракетних обстрілів не зникає, і в українських містах нарощують фонд захисних споруд за рахунок усіх придатних для цього приміщень та підземних просторів. Відсутність доступу до укриттів та сховищ, розміщених в освітніх закладах, де коштом міського бюджету проведені необхідні ремонтні та інші технічні роботи, спричинить проблему негайного пошуку альтернативи для громадян – повноцінних за розташуванням, кількістю місць та облаштуванням об’єктів.

Одним із варіантів може стати використання підземного простору в будівлях приватних форм власності, наприклад, паркінгів. Однак, за вимогою чинного законодавства, для постановки на облік таких захисних споруд Державною службою України з надзвичайних ситуацій потрібна згода власника, що на практиці майже унеможливлює нарощування фонду захисних споруд навіть в умовах воєнного стану.

Тому Київський міський голова Віталій Кличко вже звернувся до Кабміну з пропозицією законодавчих змін. Так, необхідно вже зараз внести зміни, що дозволять включити споруди підземного простору приватної форми власності до фонду захисних споруд цивільного захисту без погодження з власником в умовах дії воєнного стану. Йдеться про споруди, захисні характеристики яких відповідають чинним нормативам.

Разом із тим, міська влада Києва вважає необхідним запитати думку киян щодо того, чи згодні вони із забороною доступу громадян до укриттів та сховищ в освітніх закладах під час навчального процесу. Опитування проведуть у застосунку Київ Цифровий.