«Без вчителів школи – це порожні оболонки. Без науковців не існує вищої освіти. На всіх рівнях освіти кваліфікований персонал є основою для забезпечення якісної освіти для наступного покоління.
Скорочення бюджетних асигнувань на державну освіту, тиск приватизації та нехтування потребами найму та утримання вчителів призводять до нестачі вчителів, старіння вчительських кадрів та зниження статусу професії, що створює загрозу якісній освіті для всіх», – такою преамбулою Європейський комітет профспілок освіти презентував нову інформаційну кампанію.
Представляючи понад 11 мільйонів вчителів у 51 країні, Європейський комітет профспілок освіти ініціював та дав старт загальноєвропейській кампанії «Зробимо професію вчителя привабливою».
127 членських організацій ЄКПО, серед яких Профспілка працівників освіти і науки України, розробили 10 ключових вимог для підняття престижу вчительської професії.
Вимоги мають на меті гарантувати належне кадрове забезпечення систем освіти, що фінансуються державою, для надання якісної державної освіти для всіх.
Європейський комітет профспілок освіти закликає діяти і разом підвищувати соціальний статус та професію педагога.
За останні десятиліття професія вчителя в Європі значно втратила свою привабливість: більшість країн повідомляють про нестачу вчителів, старіння вчительських кадрів і зниження привабливості цієї професії для молоді. У поєднанні зі збільшенням кількості вчителів, які залишають професію на початку та в середині кар'єри, політикам у сфері освіти необхідно діяти вже зараз, щоб забезпечити якісну державну освіту для всіх у найближчі десятиліття. Адже освіта без учителів неможлива!
Щоб підвищити статус і привабливість професії вчителя на всіх рівнях і в усіх секторах освіти в Європі, від дошкільного виховання, початкової та середньої освіти, професійно-технічної освіти і до вищої освіти та наукових досліджень, Європейський комітет профспілок вимагає:
- Сприяти професійній автономії!
- Забезпечити гідну конкурентоспроможну заробітну плату!
- Підтримувати ефективний початок кар'єри для забезпечення утримання працівників!
- Забезпечити якісний професійний розвиток!
- Впроваджувати рівність та різноманітність!
- Підтримувати безпечні та надійні умови праці!
- Забезпечити контроль робочого навантаження та баланс між роботою та особистим життям!
- Створювати демократичні шкільні культури!
- Забезпечувати соціальний діалог!
- Цінувати, поважати та розширювати можливості професії вчителя!
На думку президента Європейського комітету профспілок освіти Ларрі Фланагана, Уряди повинні інвестувати в освіту та в учителів. І вважає, що ця кампанія посилить вплив профспілок освіти на рівні країни в Європі задля добробуту освітян.
«Нам спільно потрібно діяти як інструмент посилення, зміцнюючи солідарні дії для підтримки кампаній у країнах та сприяючи координації, де це можливо. Єдність у дії – це має бути нашим девізом…Адже, зрештою, освіта – це ключ до майбутнього», – вважає Ларрі Фланаган.
Міжнародний відділ ЦК Профспілки