Свято було вперше проголошено ООН у 2018 році для відзначення ролі освіти для миру та розвитку. Цікаво, що ініціатором запровадження такого дня стала Нігерія. Ідею підтримали 58 держав-членів конференції.
Тоді ж склали відповідну резолюцію на підтримку якісної рівноцінної освіти, яка має бути доступна для кожної людини незалежно від її національності, статі та соціального стану.
У засадах ООН вказано, що освіта допомагає людині стати грамотною, отримати впевненість у собі та забезпечити добробут для себе та своєї родини в майбутньому.
24 січня 2022 року світ відзначає четвертий Міжнародний день освіти під гаслом "Змінюємо курс, трансформуємо освіту". Тема має на меті зрозуміти вплив останніх двох років на те, як змінилася освіта, щоб знайти нові та інноваційні способи зробити освіту знову доступною для всіх.
Цьогорічне свято стане платформою для демонстрації найважливіших перетворень, які необхідно виконувати, щоб реалізувати фундаментальне право кожного на освіту та побудувати інклюзивне та мирне майбутнє.
Україна щороку приєднується до вшанування Міжнародного дня освіти і розглядає його в контексті формування орієнтирів стосовно визначення та корегування освітньої політики.
У Міжнародний день освіти на державному рівні відбуваються численні переговори, покликані покращити якість та умови освіти.
В навчальних закладах проводяться заходи, щодо поширення знань про освіту серед дітей та молоді. А на телебаченні транслюються документальні та художні фільми, присвячені освіті.
В ООН додають, що кожна людина може докласти особистих зусиль у святкування цього дня: навчити дитину читати чи писати, допомогти учневі, студентові чи дорослому засвоїти певні знання.