Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004р. №1096 "Про встановлення розміру доплати за окремі види педагогічної діяльності" (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 р. №72) педагогічним працівникам і помічникам вихователів в інклюзивних класах (групах) усіх закладів освіти встановлюється доплата в граничному розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати). Зазначена доплата встановлюється тільки за години роботи у цих класах (групах).
Оскільки посада асистента вчителя вводиться для роботи в інклюзивному класі зазначена доплата встановлюється на все педагогічне навантаження асистента вчителя.
При цьому, статтею 24 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що педагогічна діяльність вчителя включає, у тому числі окремі види педагогічної діяльності, за які встановлюються доплати у такому співвідношенні до тарифної ставки:
- класне керівництво у 1-11 (12) класах - 20-25 відсотків;
- перевірка навчальних робіт учнів - 10-20 відсотків;
- завідування:
- майстернями, кабінетами інформатики - 15-20 відсотків;
- кімнатами зберігання зброї, стрілецькими тирами, паспортизованими музеями - 10-15 відсотків;
- структурними підрозділами закладів освіти - 25 відсотків;
- навчальними (навчально-методичними) кабінетами, ресурсними кімнатами, лабораторіями, спортивними залами чи майданчиками, навчально-дослідними ділянками - 10-15 відсотків;
- бібліотекою (медіатекою) або за бібліотечну роботу чи роботу з бібліотечним фондом підручників - 5-15 відсотків;
- за роботу в інклюзивних класах (групах) - 20 відсотків.
Оскільки Закон має вищу юридичну силу (у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону) за проведені години в інклюзивному класі вчитель, вчитель-дефектолог, вчитель-реабілітолог мають отримувати доплати у фіксованому розмірі 20% посадового окладу, а не у граничному, як це передбачено постановою КМУ.
Окрім того, відповідно до пункту 28 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93р. №102, педагогічним працівникам у загальноосвітніх навчальних закладах (класах, групах), для дітей та підлітків, які потребують особливих умов виховання або тривалого лікування (в тому числі при індивідуальному навчанні таких дітей), посадові оклади (ставки заробітної плати) підвищуються на 20 відсотків.
У листі МОНУ від 22.09.2020р. №1/11-6310 зазначається, що у Законі України "Про загальну середню освіту" (втратив чинність на підставі Закону N463-IX від 16.01.2020 р.) було визначено, що навчальний заклад для дітей, які потребують особливих умов виховання, - це школа соціальної реабілітації; навчальний заклад з відповідним профілем для дітей, які потребують тривалого лікування, - санаторна школа (школа-інтернат).
Педагогічним працівникам саме таких загальноосвітніх навчальних закладів встановлюється підвищення посадових окладів на 20 відсотків відповідно до пункту 28 Інструкції. У закладах освіти загального типу, які мають класи (групи) спеціального призначення (з особливим режимом), оплата праці педагогічних працівників за підвищеними ставками (окладами) здійснюється тільки за години роботи в цих класах (групах).