Щодо можливої примусової вакцинації освітян

Наразі вакцинація від СОVID-19 в Україні є добровільною. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено примусової вакцинації працівників освіти від коронавірусу. Закони України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя» передбачають обов’язковість щеплень лише від туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, коклюшу, правця та кору.

Статтею 43 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» зазначено, що пацієнт має дати згоду на застосування методів діагностики, профілактики та лікування. (Згода пацієнта чи його законного представника на медичне втручання не потрібна лише у разі наявності ознак прямої загрози життю пацієнта за умови неможливості отримання з об’єктивних причин згоди на таке втручання від самого пацієнта чи його законних представників.

Більшість освітян ставляться до вакцинації з пересторогою. Адже за даними досліджень на розробку вакцини має бути витрачено 10-15 років (базові дослідження - 2-4 роки, доклінічні випробування - 2 роки, три фази клінічних випробувань 8-12 років). Багато з освітян мають хронічні захворювання і протипоказання до вакцинації. Окрім того, відсутність належної роз’яснювальної кампанії держави щодо переваг вакцинації, поширення «фейків» у ЗМІ не сприяють підвищенню довіри населення до вакцинації. Саме тому освітяни не впевнені у відповідності вакцини проти БАК8-СоУ-2 критеріями ефективності та безпеки.

Конвенцією про права людини та біомедицину, що схвалена Комітетом Міністрів Ради Європи у 1996 році задекларовано, що інтереси і благо окремої людини превалюють над інтересами суспільства чи науки та повинні бути забезпечені медичною допомогою рівної для всіх доступності та якості. Всіляке медичне втручання, включаючи втручання з дослідницькими цілями, слід проводити з дотриманням відповідних професійних вимог та стандартів. Медичне втручання можна застосовувати лише після того, як відповідна особа дасть на те свою добровільну інформовану згоду.

Серед проголошених у Конвенції про права людини та біомедицину принципів - повага до особистого та сімейного життя в тому, що стосується збирання, передавання та зберігання медичної інформації. А тому вимога роботодавців про надання працівником освіти інформації про проведене медичне втручання (надання довідки про щеплення) - ще одне з гострих і дискусійних питань.

19 жовтня 2005 року Генеральна конференція ІОНЕСКО прийняла «Загальну декларацію про біоетику та права людини», якою також проголошено принцип пріоритету інтересів і добробуту окремої людини над інтересами власне науки чи суспільства.

Юридичний відділ КМОППОіНУ