8 лютого 2022 року в інформаційному агентстві "Укрінформ" відбулася презентація результатів Всеукраїнського опитування «Трудовий барометр: протидія дискримінації у сфері праці».
Організаторами дослідження виступили ГО «Інститут громадянської освіти та праці» за підтримки ГО «Трудові ініціативи» та Центру Солідарності в Україні.
Результати опитування представили спікери заходу: Георгій Сандул, директор ГО «Трудові ініціативи», Катерина Швець, юристка ГО «Трудові ініціатива», Віталій Копиш, голова ГО «Інститут громадянської освіти та праці», а також Володимир Ковальчук, юрист Підприємства «НМЦ» профспілок
Організатори представили узагальнені дані стосовно найчастіших випадків дискримінації на робочому місці, що притаманні сфері праці в Україні. Дані були отримані шляхом анонімного анкетування 726 осіб, працівників з усіх демографічних груп та різних сфер економіки. Серед яких респонденти з галузі виробництва, медицини, енергетики, освіти і науки, держслужби та культури, транспорту та ін.
63% опитаних працюють у бюджетній сфері, 37% – у приватній.
Серед опитаних 71% становили жінки, 29% – чоловіки.
Вікова категорія опитаних представлена так:18 - 21 років – 19%, 22 - 35 років – 42%, 36 - 55 років – 31%., 55+ –7%
54,4% українців стверджують, що між жінками та чоловіками в трудових відносинах все ж таки існує рівність.
На питання «Хто має більше можливостей для отримання гідної заробітної плати, чоловіки чи жінки» – 59% респондентів відповіли, що немає різниці.
48% українців так чи інакше стикалися з проявами насильства на робочому місці, зокрема 11% стикалися з насильством на роботі особисто. Дослідження показало, що жінки частіше безпосередньо стикаються з насильством на роботі.
Респондентів, які відповіли ствердно, попросили розповісти, з якими саме проявами насильства їм довелося стикнутися (можна було обрати декілька варіантів відповіді). Як виявилося, 90% опитаних стикалися з психологічним насильством, 42% – з економічним, 31,2% – фізичним і 28,8% – сексуальним.
Як стверджує Володимир Ковальчук, одним із найрозповсюдженіших явищ в Україні є примус до виконання роботи, яка не обумовлена трудовим договором. Почастішали такі випадки зараз, коли під гаслом оптимізації скорочують персонал, а тих, хто залишився, примушують виконувати чужі обов’язки.
На питання «Які заходи слід запровадити для протидії насильства на робочому місці в першу чергу» – 38% респондентів відповіли, що необхідно дати в законодавстві чіткі визначення усіх проявів насильства, 17% – активізувати просвітницьку діяльність , 40% – посилити відповідальність кривдників.
Досі чітко не регламентовано питання щодо мобінгу (цькування) на робочому місці. Законопроєкти №5748 та № 5749 щодо протидії порушень прав у сфері праці перебувають на розгляді у Верховній Раді з минулого року і потребують доопрацювання.
Автори дослідження наполягають на тому, щоб усі законопроєкти стосовно соціальної сфери ухвалювались шляхом соціального діалогу. Тобто із залученням до обговорення представників профспілок, роботодавців та держави.
Більше інформації щодо результатів опитування можна знайти тут https://www.facebook.com/gotrudovi/