Матеріальна відповідальність працівника встановлюється за таких умов: 1. Наявність прямої дійсної шкоди
Працівників не може бути притягнуто до відповідальності за шкоду, яка належить до категорії нормального виробничо-господарського ризику.
Не може бути покладена відповідальність також за шкоду, заподіяну працівником, що перебував у стані крайньої необхідності. Слід пам’ятати, що за прибутки, які роботодавець міг би отримати, але не отримав внаслідок винних, протиправних дій (бездіяльності) працівника, останнього не можна притягнути до матеріальної відповідальності.
2. Порушення покладених на працівника посадових обов’язків. До працівника не застосовуються заходи матеріальної відповідальності за шкоду, яка виникла в результаті виконання наказу (розпорядження) власника або уповноваженого ним органу.
3. Наявність вини працівника в заподіяній шкоді. Вина працівника може полягати як в умислі (наприклад крадіжка, привласнення наданих цінностей) так і в необережності (наприклад несумлінне виконання працівником трудових обов`язків).
4. Наявність причинного зв’язку між протиправною дією та заподіяною шкодою.Матеріальна відповідальність настає в тому разі, якщо шкоду було завдана не випадково, а внаслідок конкретного діяння чи бездіяльності конкретного працівника.
Зауважимо, що відсутність хоча б одного з цих фактів виключає можливість притягнення до матеріальної відповідальності! За наявності зазначених підстав і умов матеріальна відповідальність може бути покладена незалежно від притягнення працівника до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності.
Прес-служба КМОППОіНУ