Нещодавно в місті Фінікс (Аризона, США) закінчився Міжнародний науково-технічний конкурс молодих науковців Intel ISEF 2016, що став успішним для українських учасників, про це повідомляє Intecracy Group.
Від нашої країни на міжнародний фінал приїхали 7 фіналістів, відібраних на конкурсах IntelТехно та IntelЕко. За його підсумками молоді таланти УкраїниФіонг Ань Чан (Черкаси) і Олександр Бузін (Київ) отримали два III місця в категоріях “Математика” і “Програмування систем”, а також спеціальний приз конкурсу.
Проект Фіонг Ань Чан, присвячений фігурним числам, став своєрідною сенсацією конкурсу. Вона досліджувала властивості фігурних чисел і змогла вивести формулу для знаходження спільних елементів двох їх послідовностей. Тема властивостей фігурних чисел цікавила багатьох іменитих математиків, серед яких Фермі, Ейлер, Коші. Але досі ще нікому не вдавалося розв’язати цю задачу. Отримані результати можуть бути використані в різних сферах наук, наприклад, у криптографії та комп’ютерних науках, біоінженерії та нанофізиці.
Розробка Олександра Бузіна (ліцей № 241 міста Київ) є вкрай практичною: “Інтернет-бібліотека для моделювання об’єктів у просторовому вимірі”. Олександр успішно провів розробку нового фреймворку, що дає змогу створювати різні 3D-об’єкти для відображення в інтернет-браузерах. Така технологія стане в пригоді як інженерам, так і фахівцям з контенту (наприклад, веб-дизайнерам, маркетологам, журналістам тощо).
Головну нагороду імені Гордона Мура (засновника Intel) отримав 18-річний канадський мікробіолог Хан Джі Вонг. Він розробив технологію, що дає можливість отримувати електроенергію в процесі переробки бактеріями органічних відходів. Зазначимо, що ця технологія не є новою, але Вонг придумав спосіб її здешевити. За це він і отримав грант на 75 тисяч доларів, витратити який він може на подальші дослідження.
Загальний же призовий фонд конкурсу становить чотири мільйони доларів – він був розподілений серед 600 фіналістів, які представили проекти в 22-х категоріях. До речі, іменами переможців, які посіли перше і друге місця (на жаль, цього року українців серед них немає), назвуть небесні тіла. Такий подарунок юним талантам зробив Массачусетський технологічний інститут.
Додамо, що українські школярі, фіналісти IntelТехно і IntelЕко, взяли участь одразу в кількох міжнародних наукових конкурсах. У підсумку перше місце в конкурсі наукових проектів Мексики отримав Андрій Рябець, а на конкурсі Грузії – Ліза Подкопаєва. Друге місце на конкурсі наукових проектів Китаю посів Євген Бутенко.
Конкурс ISEF називають “Олімпіадою юних геніїв”, бо взяти участь у ньому можуть лише школярі 9-11-х класів або студенти профтехучилищ, технікумів і ліцеїв (до 20 років).
За матеріалами «Педпреса»