Виступ Олександра Яцуня на VII з`їзді ФПУ

ДОВІРА, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ і СОЦІАЛЬНА СПРАВЕДЛИВІСТЬ

(Виступ Олександра Яцуня – кандидата на посаду голови ФПУ на VIIпрофспілковому з’їзді 24.03.2016 року)

         Якби за 25 років Незалежності України керівництво ФПУ спонукало Уряд щорічно вирішувати хоча б одну національну проблему людей праці, то і Майдану і трагічних для України наслідків не було б. Бо на Майдан люди вийшли проти кричущої соціальної несправедливості та приниження гідності.

1. Про становище людей праці

Сьогодні українці, їх діти та онуки опинилися в кризовій ситуації. Людей "душать" драконівськими тарифами, податками, цінами. На тлі шаленої девальвації та інфляції невпинно знижуються пенсії та заробітні плати, поширюється дискредитація за віковою ознакою, а безробіття і злидні – на порозі кожної української родини.

Як асиметрична відповідь на кризу, профспілки мають ініціювати розробку нової національної політики, спрямованої на соціальну справедливість за стандартами ЄС (оплата праці, пенсії, стипендії, зайнятість, безпека робочих місць тощо).

2. Сучасна профспілкова модель

Інноваційні технології і методи профспілкового навчання. Формування сильної та відповідальної команди. Зворотній зв’язок з первинками. Надання в оперативному режимі юридичних консультацій з використанням ІТ технологій. Солідарні дії (як між суб’єктами ФПУ так і на міжнародному рівні). Активізація участі в спільних проектах, отримання європейських грантів. Повернення довіри суспільства до профспілок.

3. Про соціальний діалог

Компетентна та стійка позиція профспілок у переговорному процесі, паритетні відносини з владою і роботодавцями у соціально-трудовій сфері. Підвищення ступеню довіри громадськості до всіх соціальних партнерів. (Наприклад, наступом на права працівників може стати запровадження розроблених Державною службою України з питань праці Списків № 1 та № 2, якими вилучається низка виробництв, професій та посад. Так, у списку № 1 повністю зник розділ "Гірничорятувальні частини (станції)", зі Списків №1 та №2 повністю зникають розділи «Атомна енергетика та промисловість». Немає у Списках медперсоналу, що безпосередньо обслуговує хворих у інфекційних закладах. Тисячі людей, що втратили здоров’я на виробництві – цій владі непотрібні!, а нестандартна зайнятість (аутсорсинг, аутстафінг, лізинг персоналу) позбавляє працюючих на колективний захист своїх трудових прав.

4. Профспілка – інститут громадянського суспільства

Профспілки мають відігравати роль локомотива у процесі становлення в Україні громадянського суспільства, виступати ефективним комунікатором між суспільством і владою. В зв’язку з відсутністю реальних процедурних механізмів системного впливу на кризову ситуацію є необхідність нового суспільного договору.

5. Про лідерство

Профспілковий лідер – це не професія, а спроможність організувати боротьбу (ненасильницький спротив) і брати на себе відповідальність. Лідер має бути мотиватором для колективу та бути готовим вкласти усі свої фізичні і духовні сили заради людей.

6. Про модернізацію соціально-трудового законодавства, новий суспільний договір

Необхідно створити умови обов`язкового погодження владою і профспілковою стороною всіх актів соціального характеру. Модернізувати законодавство про профспілки, вирішення колективних трудових спорів, колективні договори і угоди, новий Трудовий кодекс, перегляд пенсійної реформи, скасування оподаткування пенсій працюючим тощо.

7. Про взаємну відповідальність влади і профспілок

Профспілки повинні тиснути на владу з метою перекриття можливості неправомірного збагачення олігархів (щорічно на митниці "зникає" ще один бюджет України, а, за останні два роки, ресурси на рефінансування збанкрутілих банків осіли на офшорних рахунках олігархів. Цей об’єм співзмірний з кредитом МВФ, що так чекає наш уряд). Спонукати їх стати соціально відповідальними. Адже і реалізації ст. 57 ЗУ "Про освіту", і скасування розриву між І тарифним розрядом і мінімалкою потребують менше ресурсів ніж їх "виводять слуги народу". З метою контролю та ефективного захисту конституційних прав та інтересів людей праці вкрай необхідна участь профспілок у виборах усіх рівнів: від місцевого самоврядування до Верховної Ради України.

8. Про молодь

Відстоювання доступної і якісної державної освіти, а також гарантії першого робочого місця. Адже молодіжне безробіття в Україні дійшло до критичної межі. Студенти та випускники вишів масово від`їжджають за кордон (як на навчання так і для працевлаштування). Але це ж наш стратегічний людський капітал, який вкрай потрібен державі задля її виживання та розвитку.

9. Про інформацію

Створення сучасних web-сайтів, активне використання ІТ-технологій. Масове входження в соціальні мережі.Оновлення друкованих видань. Формування позитивного іміджу профспілок через ЗМІ, в тому числі телебачення, радіо тощо. В обов’язковому порядку лідери профспілок щотижня повинні проводити прес-конференції з метою формування громадської думки. Наприклад, в інформаційних агентствах "Уніан"; "Главком"; "Антикризовий центр"; "Укрінформ" тощо.

10. Про майно і фонди

Системний аудит та ефективне використання майнового комплексу ФПУ. Створення страйкового фонду.

 

На тлі знищення національної економіки, на тлі падіння рівня життя громадян це може призвести до неконтрольованих соціальних бунтів. І мати непередбачувані наслідки для державності України. А профспілковий рух повинен зупинити ці негативи і дезінтеграційні процеси.

         Шановні делегати, ми всі в одному човні під назвою Україна. І мусимо бути відповідальними за долі мільйонів людей, які нам довіряють. Поки що довіряють...

Дякую за увагу.