Представлено результати дослідження впливу на освіту повномасштабного вторгнення росії в Україну

За підтримки Міністерства освіти відбулася презентація результатів дослідження «Війна та освіта. Два роки повномасштабного вторгнення».

Про це повідомляється на сайті Міністерства освіти і науки України.

Дослідження організував Міжнародний благодійний фонд savED разом із дослідницькою агенцією VoxPopuli Agency та програмою «U-LEAD з Європою».

Результати дослідження свідчать, що попри війну більшість дітей залишається у своїх школах. При цьому 6% учнів поєднують навчання у школі в Україні з навчанням у школі за кордоном.

У більшості громад, що брали участь у дослідженні, школи були готові до освітнього процесу станом на початок 2023/2024 навчального року. Про це сказали 80% опитаних. Водночас 20% з них зауважили, що в середньому 6% шкіл непридатні для навчання.

Одним з основних викликів для місцевої влади є залучення фінансових ресурсів і доступу до них. 

Про закордонну допомогу говорять 59%, кошти бюджету області — 53%, допомогу українських благодійних організацій — 27%.

62% учнів і 79% батьків вважають, що навчання є найбільш ефективним, коли всі або переважна більшість занять відбуваються очно. А головним бар’єром для навчання – повітряні тривоги.

Щодо освітніх втрат, то думки педагогів і представників адміністрацій шкіл розділилися. Одна половина каже, що освітніх втрат немає чи вони незначні, друга — що такі втрати є. Водночас респонденти позитивно оцінюють перспективи щодо успішності у поточному навчальному році. 51% учнів, 52% батьків і 58% учителів очікують, що успішність покращиться.

Дослідження емоційного стану учнів показало, що батьки та вчителі оцінюють його краще, ніж самі діти. Щонайменше втричі більше дітей мають тривожний стан, ніж вважають їхні батьки та педагоги.

Тривожність учнів відображається і на їхньому баченні майбутнього. На питання про те, як вони загалом налаштовані щодо майбутнього України, найнижчий рівень оптимізму прослідковується саме серед учнівства. Чверть учнів (24%) мають песимістичні погляди, ще 25% — ні оптимістичні, ні песимістичні. Серед 52% оптимістично налаштованих учнів 31% — скоріше оптимістично дивляться на майбутнє держави.

53% учнів хочуть після школи залишитися в Україні, 23% із них хочуть жити в іншому населеному пункті. Чверть опитаних (26%) хочуть переїхати за кордон.

Продовжити навчання — бажаний сценарій для 77% учнів. Зокрема, 35% із них хотіли б вступити до одного з провідних на їхню думку університетів України, 25% — до іншого університету, технікуму чи коледжу України, 18% — у закордонний заклад освіти. 6% учнів після закінчення школи планують піти працювати, 4% — на військову службу, а 7% — взяти «gap year» (рік перерви між випуском зі школи та вступом до університету, щоб визначитися із планами на майбутнє).