До КМОППОіНУ надходять звернення працівників освіти щодо надання їм рекомендацій подати заяву про надання відпустки без збереження заробітної плати на період карантину з посиланням на нещодавно прийнятий закон про запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби.
У зв’язку з цим повідомляємо наступне. Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) внесено зміни до Закону України «Про відпустки» та Кодексу законів про працю України щодо відпусток без збереження заробітної плати. Разом з тим, зазначеним Законом змінено тривалість надання відпусток без збереження заробітної плати, а не встановлено обов’язок їх надання працівникам на період карантину.
Законом, зокрема визначено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) роботодавець може надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, за його згодою відпустку. Законом передбачено внесення змін до Закону України «Про відпустки» щодо невключення терміну перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину у загальний термін, встановлений частиною першою ст. 26 Закону України «Про відпустки». Це означає, що обмеження на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю 15 календарних днів не стосується відпустки без збереження заробітної плати, яка надається за згодою сторін.
Зверніть увагу: Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не містить жодних змін щодо згоди працівника на надання відпустки без збереження заробітної плати.
Законом України “Про відпустки” передбачено лише два види відпусток без збереження заробітної плати: а) за згодою сторін; б) за бажанням працівника в обов’язковому порядку. Надання працівникові відпустки без збереження заробітної плати оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця із зазначенням підстав надання такої відпустки та її тривалості лише за умови письмової згоди працівника.
Пам’ятайте, що надання роботодавцем працівникові відпустки без збереження заробітної плати без згоди працівника чинним в Україні законодавством не передбачено. Якщо власник чи уповноважений ним орган, пропонує працівникові написати заяву на відпустку без збереження заробітної плати, у тому числі у період карантину, працівник має право відмовитись писати таку заяву.