Переведення педагогів-пенсіонерів на контракт – дискримінація за віковою ознакою

Переведення на контракт педпрацівників пенсійного віку суперечить національному та міжнародному законодавству. Таку думку висловили голова Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України Олександр Яцунь та Уповноважений Верховної Ради України зправ людини Валерія Лутковська під час круглого столу на тему: «Запобігання дискримінації за віковою ознакою при реформуванні освітнього законодавства», який відбувся 23 жовтня 2015 року в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ».

Проведення круглого столу було спричинене заявою першого заступника Міністра освіти і науки України Інни Совсун про наміри Міністерства в рамках реформування системи загальної середньої освіти здійснити переведення на контракт вчителів, розпочавши із вчителів старшого (пенсійного) віку, які продовжують працювати. При цьому з такими вчителями, за її словами, укладатимуться однорічні контракти, які продовжуватимуться лише «якщо залишатимуться години, вільна ставка, потреба в додаткових викладачах».

У заході взяли участь голова Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України Олександр Яцунь, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська та представники освітніх закладів столиці.

Валерія Лутковська заявила: «Як вбачається з озвученої позиції Міністерства освіти і науки України, в ході вказаної реформи буде фактично створена система, в якій фактор віку людини матиме значення при визначенні умов праці та, в кінцевому результаті, вивільненні працівника, що свідчить про пряму дискримінацію за ознакою віку. Такий підхід до реформи однозначно порушує як приписи Конституції України, норми чинного законодавства про працю, соціальний захист та засади запобігання та протидії дискримінації, так і міжнародні зобов’язання України. Переконана, що єдиною підставою для непродовження контракту з викладачем незалежно від віку має стати результати проходження ним незалежної сертифікації».

Олександр Яцунь зауважив, що вікове обмеження щодо перебування вчителів-пенсіонерів на роботі за безстроковими договорами ставить громадян, які однаково належним чином виконують посадові обов’язки, у нерівні умови за віковою ознакою і таким чином обмежує встановлене Основним Законом України право на працю.

Також він наголосив, що на вчителях старшого віку тримаються школи, вони є наставниками для молодих педагогів, які, на жаль, не довго затримуються в школах. І основна причина цьому низька заробітна плата. Молодий спеціаліст без категорії та стажу отримує 1800 грн.

Давид Орен, представник Профспілки вчителів Ізраїлю, зазначив, що в Ізраїлі жінки виходять на пенсію у віці 62 років, а чоловіки – 67. Мінімальна зарплата молодого спеціаліста в школі становить 1400 дол., а педагога зі стажем – 3500 дол. При  виході на пенсію педагоги забезпечуються соціальним пакетом пожиттєво.

У свою чергу, Володимир Василюк, голова профкому, вчитель природознавства та історії спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 10 І-ІІ ступеня Дарницького району м. Києва, вважає, що шкільна освіта в Україні тримається на пенсіонерах. Це покоління 50-х років, яке вистояло в 90-ті роки і не пішло зі школи. На його думку, якби пенсіонерам дали достойну пенсію, то дехто б не працював у школі.

Директор Центру позашкільної роботи Святошинського району м. Києва Наталія Савенко зауважила, що переведення на контракт вчителів пенсійного віку суперечить Конституції України. Адже пенсіонери – це ентузіасти і фанати своєї справи, які постійно підвищують свій професійний рівень. Якщо буде прийнята така реформа, то дитсадки і школи залишаться без педагогів.

Голова Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України переконаний, що «омолодження» кадрового складу навчальних закладів варто здійснювати не введенням запропонованих дискримінаційних положень, а шляхом підвищення рівня пенсійного забезпечення педагогічних працівників, запровадження інституту наставників в сфері освіти (переведення осіб похилого віку на посади наставників) тощо.

Підсумком круглого столу стало ухвалення Резолюції, відповідно до якої учасники вирішили звернутися до Президента України, Міністерства освіти і науки України, Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти з метою запобігання дискримінації за віковою ознакою в сфері освіти, захисту трудових прав працівників навчальних закладів. Також у тексті Резолюції мова йде про те, щоб Уповноваженому ВРУ з прав людини повідомити міжнародні організації про ризики дискримінації освітян за ознакою віку.

`Переведення
`Переведення
`Переведення
`Переведення
`Переведення
`Переведення

Прес-служба КМОППОіНУ