Питання роботи за контрактом працівників закладів освіти, науково-педагогічних та наукових працівників (Частина І)

Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України контракт – особлива форма трудового договору, в якому строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.

Законами України "Про загальну середню освіту", "Про дошкільну освіту", "Про позашкільну освіту" не передбачено запровадження для працівників вказаних закладів освіти контрактної форми роботи.

Законом України "Про вищу освіту" передбачено прийом на роботу за контрактом для керівника вищого навчального закладу (ст. 21), завідувача кафедрою (ст. 30), керівника факультету (ст. 40). Крім того Законом України "Про науково та науково-технічну діяльність" передбачена можливість застосування контрактної форми роботи для наукових працівників - вчених, які за основним місцем роботи та   відповідно   до трудового договору (контракту) професійно займаються науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та мають відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 р. N 170 "Про впорядкування застосування контрактної форми трудового договору" затверджено Положення про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників. Відповідно до зазначеного положення прийняття (наймання) на роботу працівників шляхом укладання з ними контракту власником або уповноваженим ним органом, може здійснюватись у випадках, прямо передбачених законами.

Контракт як особлива форма трудового договору повинен спрямовуватися на забезпечення умов для проявлення ініціативності та самостійності працівника, враховуючи його індивідуальні здібності й професійні навички, підвищення взаємної відповідальності сторін, правову і соціальну захищеність працівника.

Умови контракту, що погіршують становище працівника порівняно з чинним законодавством, угодами і колективним договором, вважаються недійсними.

Роботодавець зобов`язаний забезпечувати конфіденційність умов контракту.

Особи, які за своїми службовими обов`язками мають доступ до інформації, зафіксованої в контракті, не вправі її розголошувати.

Вимоги конфіденційності не поширюються на умови контракту, що регулюються чинним законодавством, та по відношенню до органів, які здійснюють контроль за їх додержанням.

 УКЛАДЕННЯ КОНТРАКТУ

 Відповідно до статті 24 Кодексу законів про працю України контракт укладається у письмовій формі і підписується роботодавцем та працівником, якого приймають (наймають) на роботу за контрактом.

Контракт оформляється у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу і зберігаються у кожної із сторін контракту.

За згодою працівника копію укладеного з ним контракту може бути передано профспілковому чи іншому органові, уповноваженому працівником представляти його інтереси, для здійснення контролю за додержанням умов контракту.

Контракт набуває чинності з моменту його підписання або з дати, визначеної сторонами у контракті, і може бути змінений за згодою сторін, складеною у письмовій формі.

Контракт є підставою для видання наказу (розпорядження) про прийняття (найняття) працівника на роботу з дня, встановленого у контракті за угодою сторін.

Юридичний відділ КМОППОіНУ