Підписано Угоду про співпрацю між ФПУ і Держгірпромнаглядом

Сьогодні у Будинку спілок з нагоди 28 квітня – Всесвітнього дня охорони  праці відбулося урочисте засідання за участю Голови ФПУ В.Г. Хара, Голови Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України  О.І.Хохотви, Національного координатора МОП в Україні – В.І. Костриці, Першого заступника Голови СПО сторони роботодавців на національному рівні  – О.В. Мірошниченка, першого заступника директора виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України - С.В. Нестерова, керівників всеукраїнських профспілок, технічних  інспекторів праці профспілок та ін.

Голова ФПУ у своєму виступі під час засідання наголосив на тому, що День охорони праці щорічно відзначається у понад 100 країнах світу. З метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання та громадських організацій до проблем охорони праці 28 квітня в Україні згідно з Указом Президента України також відзначається День охорони праці.

 

Для України проблема забезпечення трудящих безпечними і здоровими умовами праці є надзвичайно актуальною, бо сьогодні більше 27% людей працюють в умовах, які не відповідають встановленим санітарно-гігієнічним нормативам. Майже половина працівників, які потребують засобів індивідуального та колективного захисту від шкідливих виробничих факторів, не забезпечені ними. Передусім селяни, шахтарі, металурги, хіміки. Як наслідок, щороку професійні захворювання отримують близько семи тисяч працівників.

На підприємствах промисловості, транспорту, сільського господарства у небезпечному для людини технічному стані експлуатується 70-80% виробничих споруд, машин, механізмів. Результат – щоденно на виробництві гине 4 – 5 працівників, щороку 15 тисяч стають інвалідами праці.

 

Федерація профспілок України постійно домагається від держави посилення законодавчих гарантій безпечної праці та відповідальності роботодавців за охорону праці. Профспілкові активісти здійснюють ретельний контроль за охороною праці на підприємствах у всіх регіонах. За вимогою профспілок тисячі постраждалих від нещасних випадків на виробництві, їх родини отримали належну грошову допомогу.

 

Під час засідання підписано Угоду про співпрацю між ФПУ і Держгірпромнаглядом у здійсненні державного нагляду і громадського контролю за додержанням законодавства про охорону праці.

 

Угода про співпрацю між ФПУ і Держгірпромнаглядом закріплює домовленості Сторін щодо обміну інформацією про стан охорони праці, установах, галузях та регіонах, внесення відповідних пропозицій та вживання заходів, спрямованих на зниження рівня виробничого травматизму, створення безпечних умов праці на робочих місцях, вдосконалення нормативно-правової бази з питань охорони праці та промислової безпеки і системи комплексного управління охороною праці, підвищення ефективності державного нагляду і громадського контролю, з метою належного захисту законних прав  працівників.

 

Угодою передбачено участь представників профспілок у комісіях з прийняття в експлуатацію нових або реконструйованих виробничих  об’єктів з метою недопущення невідповідності цих об’єктів встановленим нормативам з охорони праці.

 

Також Держгірпромнагляд, його територіальні органи, державні інспекції, згідно з Угодою, мають своєчасно інформувати відповідні профспілкові органи про плани комплексних перевірок підприємств, установ, організацій з питань безпеки й умов праці, а також залучати до участі в цих перевірках представників профспілок – фахівців з питань охорони праці. Документом передбачено обов’язкове включення представників профспілок до складу комісій зі спеціального розслідування кожного нещасного випадку на виробництві для забезпечення об’єктивності розслідування, врахування думки профспілкових представників, а також обов’язковий розгляд та оперативне реагування на офіційні подання (висновки) профспілкових органів, технічних інспекторів праці або інших представників профспілок з питань охорони праці, що вносяться ними відповідно до прав і повноважень профспілок, визначених законодавством.

 

У свою чергу Федерація професійних спілок України, її членські організації, технічна інспекція праці профспілок, профспілкові організації усіх рівнів: виборні органи первинних, місцевих, обласних, регіональних, республіканських організацій профспілок оперативно реагуватимуть на запити органів державного нагляду за охороною праці з питань згідно з компетенцією та цією Угодою і, за необхідності, забезпечать надання відповідних матеріалів, інформуватимуть органи державного нагляду за охороною праці про виявлені під час громадського контролю на підприємствах факти порушень норм і правил охорони праці, наявність загрози життю чи здоров’ю працівників з метою проведення спільних дій щодо попередження нещасних випадків або обумовлених виробництвом захворювань.

 

В рамках проведення заходів, присвячених Дню охорони праці в Україні відбулася посадка дерев на Алеї пам’яті загиблих на виробництві та церемонія відкриття пам’ятної стели у парку «Відрадний». У церемонії взяли участь народні депутати України, керівники місцевих органів виконавчої влади, представники ЗМІ.

 

http://www.fpsu.org.ua/