Пунктом 5 Протоколу №68 Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС) Київської міської державної адміністрації (КМДА) передбачено доручення «Департаменту освіти i науки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) організувати освітній процес у закладах освіти ycix типів та форм власності у дистанційному режимі з 0l листопада 2021 року, крім закладів дошкільної освіти, yci працівники яких мають документ, що пiдтверджус отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-l9 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров'я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полiмеразної ланцюгової peaкцiї або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дiя).
Таким чином, згідно з Протоколом №68 Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС) заклади освіти усіх типів і форм власності мають працювати в дистанційному режимі, виключення встановлено лише для закладів дошкільної освіти, yci працівники яких мають документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинацiї чи вищевказані документи.
Кабінет міністрів України постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096 вніс зміни до постанови від 9 грудня 2020 р №1236. Згідно з цими змінами з 8 листопада 2021 року керівники підприємств, установ та організацій повинні забезпечити відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов’язковість профілактичних щеплень проти СOVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти СOVID-19, крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти СOVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19, виданий закладом охорони здоров’я.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов'язковими і включаються до календаря щеплень. Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов'язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов'язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я. Наказ МОЗ №2153 від 04.10.2021 року "Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням" набирає чинності 08 листопада 2021 року.
При цьому законодавством України не передбачено можливість відсторонення від роботи працівників освіти, що не пройшли вакцинацію вiд COVID-l9, з 01 листопада 2021 року.
Відповідно до ст. 46 Кодексу законів про працю України відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі:
- появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння;
- відмови або ухилення від обов'язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
- в інших випадках, передбачених законодавством.
Таким чином, Протокол №68 Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС) Київської міської державної адміністрації (КМДА) не є підставою для відсторонення з 01 листопада 2021 року невакцинованих працівників закладів освіти від роботи.
Окрім того, зауважимо, що Київська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України звернулася до КМУ, МОЗ України, МОН України з вимогою скасувати наказ № 2153 від 04.10.2021 року, як такий що порушує право на працю та суперечить ст. 43 Конституції України, статті 2-1 Кодексу законів про працю України та іншим нормативним актам. Про відсутності правових підстав для примусу працівників вакцинуватися від коронавірусної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 йдеться також у листі ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 12.10.2021 № 02-8/677.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова також зауважує, що практична реалізація наказу № 2153 від 04.10.2021 року в рамках чинного законодавства може призвести до порушення права на добровільність профілактичного щеплення та права на працю працівників закладів освіти, наукових установ та органів виконавчої влади.
У зв’язку з цим Людмила Денісова зазначила, що вакцинація проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до чинного законодавства України є добровільною для усіх груп населення та професійних груп, про що наголошено і в Дорожній карті. «З метою забезпечення цієї гарантії державою має бути наданий вибір кожному – вакцинуватися, проходити регулярне тестування на відсутність хвороби або працювати дистанційно» - наголошує Людмила Денісова.