26 квітня 1986 року відбулася аварія на Чорнобильській АЕС. Ця страшна подія, яку згодом назвали трагедією ХХ століття, стала найбільшою техногенною катастрофою.
Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської АЕС пролунало 2 вибухи. Радіоактивний пил, що вирвався в атмосферу, отруїв усе навколо в радіусі багатьох кілометрів. Населення Чорнобиля зазнало опромінення в 90 разів більше, ніж населення Хіросіми після вибуху атомної бомби.
За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько 60% шкідливих викидів. Від радіаційного забруднення постраждала також і Росія. Потужний циклон проніс радіоактивні речовини територіями Литви, Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії, а пізніше – Німеччини, Нідерландів, Бельгії.
Сьогодні в Україні відбуваються пам’ятні заходи до 35-х роковин катастрофи на Чорнобильській АЕС та вшанування пам’яті людей, які загинули внаслідок неї.
Цієї ночі в Прип’яті були запалені 35 свічок у пам’ять про Чорнобильську катастрофу – за кількістю років, що минули з моменту аварії.
Також цього року Український інститут національної пам’яті підготував дайджест з 11 книг, фільмів і статей, які будуть корисними тим, хто хоче більше дізнатися про трагедію на ЧАЕС. Прочитати його можна за посиланням
На сайті інституту також доступна й розлога історична довідка про момент катастрофи та її ліквідацію, масштаби аварії й реакцію радянської влади.