У києві профспілки виступають проти підвищення владою цін на проїзд

 7 червня 2021 року в інформаційному агентстві УНІАН відбулася пресконференція на тему: «Профспілкова позиція щодо ймовірного підвищення тарифів на проїзд у громадському транспорті столиці». Організаторами виступила Київська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України.

Учасниками пресконференції стали Олександр Яцунь, голова Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України, Вікторія Соломінчук, юрисконсульт Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України, Валентин Мельник голова Київської міської ради профспілок, Сергій Кубанський, голова Ради Київської міської Профспілки працівників охорони здоров’я.

За інформацією, озвученою у ЗМІ, КП "Київський метрополітен" іКП "Київпастранс" закликали столичну владу виділити кошти з бюджету або переглянути тарифи на проїзд у міському громадському транспорті.

«Київська міська влада нас переконує в тому, що на сьогоднішній день проїзд вмісті Києві найдешевший у Європі, проте свідомо не озвучує порівняння рівня заробітних плат вчителів, лікарів, інших працівників бюджетної сфери в Україні та ЄС», - про це під час виступу заявив Олександр Яцунь.

За його словами, при тарифі разової поїздки 21 грн у метро та 25 грн у наземному транспорті киянин для проїзду в день буде витрачати 92 грн. В місяць ця сума становитиме понад 2500 грн або більше, ніж третина заробітку молодого вчителя.Драконівське» підвищення тарифів на проїзд у міському громадському транспорті призведе до посилення протестних настроїв у трудових колективах та зниження рівня довіри до місцевої влади.

Також Олександр Яцунь розповів про резолюцію учасників зборів голів первинних профспілкових організацій закладів освіти міста Києва, в якій наголошується на тому, що влада мусить усвідомлювати відповідальність за непосильні тарифи. Освітяни переконані, що будь-які рішення, що впливають на добробут населення, мають прийматися з дотриманням принципів ведення соціального діалогу та з урахуванням думки людей.

Валентин Мельник зауважив: «Підвищення тарифів має базуватися на принципі регулювання тарифів з урахуванням досягнення соціально-економічного розвитку. Тобто, якщо зарплата підвищилася, то і тарифи підвищилися пропорційно. А у нас зарплата піднімається на 15%, а тарифи на 50-70%».

Також він наголосив, якщо влада хоче підвищувати тарифи, нехай шукає інші джерела фінансування. Тому що на сьогоднішній день кияни не в змозі будуть сплачувати такі тарифи за міський транспорт.

У свою чергу, Сергій Кубанський закликав міську владу не ініціювати питання щодо можливого підвищення тарифів на проїзд в міському транспорті та знайти інші дієві шляхи підтримки комунальних підприємств, не перекладаючи всі фінансові проблеми на плечі киян, зокрема медиків. Адже при теперішніх тарифах і не високих заробітних платах відбувається серйозний відтік кадрів. За офіційними даними галузь охорони здоров’я столиці за 2020 рік зазнала значного відтоку кадрів – більше 2900 медичних працівників. Підвищення тарифів може спричинити нову хвилю кадрових втрат.

Учасники прес-конференції одностайно дотримуються позиції, що в умовах пандемії COVID-19, на тлі стрімкого зростання безробіття, низького рівня доходів населення, запропонований розмір тарифів є непомірним для киян. Особливо вразливими до наслідків такого рішення є молоді вихователі, вчителі, викладачі, дохід яких на місяць складає трохи більше мінімалки.

Питання зростання тарифів на проїзд потрібно розглядати лише після здійснення ефективної політики, спрямованої на відповідне зростання рівня заробітних плат, пенсій та стипендій. Будь-які рішення, що впливають на добробут населення, мають прийматися з дотриманням принципів ведення соціального діалогу та з урахуванням думки населення.

Профспілки закликають владу до відкритого діалогу та проведення громадського обговорення щодо підвищення тарифів на проїзд у громадському транспорті столиці.

Якщо ж влада ніяк не реагуватиме, 15 червня 2021 року вирішено провести мирну громадську акцію протесту біля виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) проти підвищення тарифів на проїзд у міському громадському транспорті.