ПРИЗУПИНЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН З ОСВІТЯНАМИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ - НЕПРАВОМІРНЕ

У зв’язку з прийняттям Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX від освітян надходять запити про надання роз’яснення щодо можливості призупинення трудового договору з освітянами та відповідно невиплати заробітної плати працівникам закладів освіти.

Так, починаючи із 24.03.2022 року діють особливості трудових відносин в умовах воєнного стану, визначені Законом № 2136, яким, зокрема, передбачено призупинення дії трудового договору.

Призупинення дії трудового договору – це тимчасове звільнення роботодавця від обов'язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове звільнення працівника від обов'язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію.

При цьому, варто пам’ятати, що призупинення трудового договору в закладах освіти є неправомірним, оскільки Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» не скасовує та не зупиняє дію норм Закону України «Про освіту».

Закон України "Про освіту" доповнено статтею 57-1, згідно з якою працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом.