ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВ’Я ВСІХ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ – НАДВАЖЛИВИЙ ПРІОРИТЕТ!

Освітяни, перебуваючи у дитячих колективах, мають високі ризики зараження COVID-19. Крім того, посади педагогічних працівників віднесено до переліку професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб.

Саме тому одним з першочергових завдань держави має бути мінімізація ризиків захворювання на коронавірусну хворобу (COVID-19) в закладах освіти, організація освітнього процесу в безпечному освітньому середовищі. Профспілка вимагає створення належних, безпечних і здорових умов праці освітян, ефективного і доступного для всіх працівників медичного обслуговування та оздоровлення. Разом з тим, при запровадженні алгоритму захисту працівників закладів освіти, учнів, вихованців, студентів необхідно забезпечити досягнення оптимального балансу між дотриманням санітарно-гігієнічних вимог та здоровим глуздом. Будь-які кроки в цьому напрямі мають бути максимально виваженими та продуманими.

Так, наприклад, в деяких державах практикується надмірне застосування інформаційних технологій, що призводить до додаткового навантаження на вчителя. У Данії вчителі щодня надсилають батькам фотозвіт про проведені заняття, в Швейцарії учителі майже не працюють з папером та повинні всі учнівські роботи перевіряти в електронному форматі, що призводить до додаткового зорового навантаження як у вчителів, так і в учнів.

Що ж стосується можливого поділу класів на декілька груп чи роботи у дві-три зміни, як це запроваджено в Щвейцарії, Німеччині, скандинавських країнах, то тут необхідно враховувати українські реалії, а саме відсутність додаткових площ для розміщення дітей, необхідність збільшення ставок педагогічних працівників, адже навчання в декілька змін призведе до збільшення педагогічного навантаження та перегляду фонду оплати праці.

Цікавим прикладом виваженого підходу до прийняття управлінських рішень є досвід Ізраїлю. Так, МОЗ Ізраїлю, у зв’язку з аномальною спекою тимчасово скасувало наказ про обов’язкове носіння масок у школах.

Все ж багато з новацій розвинених держав варто було б взяти на озброєння, це, зокрема, встановлення пластикових перегородок на партах між учнями, нанесення розмітки з метою дотримання дистанції, користування санітайзерами, проведення масового доступного тестування на СOVID, організація пересування учнів (вхід через центральні двері та вихід через додаткові) тощо.

Профспілки, в свою чергу, повинні переосмислити свої роль і завдання в умовах глобальних викликів. Є суспільний запит на модернові профспілки, здатні на рішучу боротьбу за трудові, соціально-економічні права, належні та безпечні умови праці. Переконаний, що саме об’єднання зусиль держави, інститутів громадянського суспільства, роботодавців, чіткий план дій і персональна відповідальність за прийняті рішення, дозволить подолати СOVID – 19, а також досягти гідних соціальних стандартів.