Загальнонаціональний страйк у Польщі

31 березня 2017 року у Польщі вчителі провели загальнонаціональний попереджувальний страйк. Профспілка польських вчителів ZNP, яка виступила головним організатором акції протесту, звернулася до батьків із закликом не відправляти в цей день дітей в школу.

У страйку за різними оцінками, взяли участь від 37% 45% навчальних закладів країни. Педагоги повністю відмовилися від виконання своїх службових обов`язків і не проводили уроки цього дня.

«Ми вийшли, тому що ми дбаємо про освіту і майбутнє нашої професії… Сьогодні ми проводимо страйк від імені учнів, які також, як і вчителі, є частиною системи освіти. Дуже сподіваємося на підтримку і розуміння з боку батьків, – заявив голова Профспілки польських вчителів Славомир Броняж. – Викладач, який залишиться працювати на 2/18 ставки для міністра освіти, все одно, буде повноцінним держслужбовцем. А те, що на його зарплату і велосипеда не купиш, щоб об`їхати десятки шкіл й зібрати години праці, нікого не цікавить», – наголосив лідер ZNP.

ZNP вимагає від влади декларації про відмову від масових звільнень учителів і шкільного персоналу до 2022 року і зобов’язань не знижувати їм заробітних плат. Водночас профспілкою висунуто вимогу про підвищення зарплат учителям на 10%.

7 квітня відбудеться референдум. Єдине питання референдуму: «Ви проти реформи системи освіти, яку влада планує почати у вересні 2017 році?».

Реформа передбачає повну ліквідацію ПТУ і гімназій, урізання витрат на освіту, а також скорочення штату висококваліфікованих фахівців у навчальних закладах по всій країні.

На думку профспілкових експертів, зміни негативно позначаться на всій системі національної освіти, яка формувалася роками, і неминуче призведуть до організаційного та інформаційного хаосу.

Крім збору підписів, профспілка вимагає від влади надати гарантії зайнятості для педагогів до 31 серпня 2022 року і 10% підвищення їх зарплат.

За матеріалами ЦК Профспілки