ЛІДЕРСТВО ЯК ОСНОВА УСПІШНОЇ УПРАВЛІНСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

«Успішні лідери будують свої організації з людей, які бажають піднятися на саму вершину», - Джеф О`Лірі.

16-18 березня у місті з багатовіковою історією – Івано-Франківську, за підтримки Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України відбулася стратегічна сесія на тему "Створення ефективної команди профспілкових лідерів". У роботі сесії взяли участь голови районних у місті Києві організацій Профспілки працівників освіти і науки України та голови первинних профспілкових організацій вищих навчальних закладів столиці. Мета заходу полягала в аналізі основних тенденцій, які відбувалися протягом останніх трьох років у профспілковій організації та в системі освіти України, на основі яких учасники змогли визначити нові пріоритети і завдання в роботі профспілкових організацій.

Робота сесії була побудована навколо 3 ключових цінностей: командність; партнерські відносини; відповідальність.

Стратегічна сесія розпочалася зі вступного слова голови Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України Олександра Яцуня, який зазначив, що проведення таких сесій, допомагає краще розкрити лідерські якості керівників, з’являється можливість реалізувати потенціал, а також проявляється безліч альтернативних шляхів для досягнення цілей.

Командність

Ранок першого дня розпочався з опрацювання стратегічної канви минулих і теперішніх тенденцій діяльності профспілкової організації та глобальних і ціннісних пропозицій щодо поліпшення ефективності діяльності профспілкових лідерів. Модератор тренінгу Юрій Ващенко разом із учасниками виокремив фактори, які впливають на Профком як організацію на локальному та міському рівнях.

З метою активізації творчого мислення у лідерів профспілкових організацій модератор сесії застосував методику «мозковий штурм», що спрямована на спільне розв’язання проблем за допомогою особливих прийомів: генерація ідей, відбір кращої ідеї та її аналіз. Адже при спільній діяльності ідентичні проблеми вирішуються краще, ніж при їх індивідуальному вирішенні, оскільки в групі індивід здійснює менше помилок і демонструє вищу швидкість виконання завдань.

В інтенсивному форматі учасники разом з тренером міркували над питаннями як створити і втілити дієву стратегію розвитку профспілки, яким чином забезпечити розвиток профспілкової організації в рази, а також розкривали, яку роль в цих процесах має грати саме лідер профспілки.

Окрім того, під час стратегічної сесії, учасники пропонували різноманітні методи вдосконалення діяльності організації, серед яких обмін досвідом, вдосконалення навчальних форматів, застосування новітніх підходів до особистісно-діяльнісного розвитку членів профспілки тощо.

Учасники опановували нові можливості роботи в групах та допомагали один одному виконувати різні завдання. Так, профспілкових лідерів було поділено на три групи: "весна", "зима", "літо". Кожна з груп представляла різні події, які відбувалися з учасниками тренінгу протягом останніх трьох років. Перша група представила особисті події учасників тренінгу та узагальнила їх спільний потенціал. Друга група презентувала особливості системи освіти: як вона змінювалася, які були позитивні та негативні тенденції. Третя група розповіла про діяльність профспілки: як організація пережила останні три роки, які її здобутки і напрацювання. За словами модератора, основа мета такого прийому полягала у тому, щоб зануритися у контекст минулого, що стало підґрунтям для подальшого аналізу сьогодення.

Модератор допоміг розкрити внутрішній потенціал кожного з учасників та об’єднатися їм в одну команду, яка зосередила свою увагу на новому баченні розвитку організації та отриманні навичок цілеспрямованого спільного руху.

 Партнерські відносини

Другого дня учасники тренінгу мали можливість поспілкуватися з головою Івано-Франківської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України Мирославом Михайловичем Габораком, відвідати Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, а також познайомитися з ректором університету Євстахієм Івановичем Крижанівським та головою первинної профспілкової організації працівників університету Мирославом Михайловичем Дранчуком,

Ректор університету розповів про діяльність університету. Упродовж років університет здійснює підготовку фахівців для нафтогазового комплексу та суміжних галузей України та інших держав, а також виконує науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи для підприємств і установ різних галузей економіки України. За словами ректора особливістю університету є те, що його інтелектуальний потенціал зорієнтований на вирішення стратегічних завдань енергетичної безпеки держави. Реалізовуючи напрацювання вчених університету, можна створити прорив держави в забезпеченні паливно-енергетичними ресурсами, зокрема, збільшити власний видобуток енергоносіїв – нафти і природного газу та оптимізувати диверсифікацію їх постачання.

Також Євстахій Іванович розповів про особливості співпраці з первинною профспілковою організацією викладачів закладу. Він зауважив, що об’єднання працівників здатні представляти інтереси значно ефективніше, ніж громадяни можуть робити це індивідуально. Ректор також зазначив, що усі важливі питання, які стосуються працівників університету, завжди вирішуються разом із профспілкою. У ході перебування в університеті учасники тренінгу мали можливість поспілкуватися із колегами та налагодити партнерські відносини. Також столичним гостям показали матеріально-технічну базу університету та геологічний музей, мінералогічна колекція якого у 2007 році отримала високу оцінку держави - їй було надано статус національного надбання.

Відповідальність

Третій день учасники стратегічної сесії провели разом із директором лікувально-оздоровчого комплексу "Карпатські Зорі" Василем Васильовичем Шипчуком, який поділився своїм секретом роботи, який полягає, насамперед, у відповідальності, що означає дотримуватися своїх обіцянок та вимагати того самого від інших. За його словами, працювати з дітьми під час літнього відпочинку – це дуже відповідальна робота. Коли у період канікул батьки відправляють дітей відпочивати у табір, то працівники оздоровчого комплексу мають знайти підхід до будь-якої дитини, адже кожна дитина – особлива. Усі школярі мають різні характери, і, звичайно, деяким дітям важко порозумітися, тому керівникам груп часто доводиться приймати відповідальні рішення, щоб допомогти дітям знайти компроміс. Як він зауважує, про його роботу можна багато говорити, але краще за все про це розкажуть діти, які кожного року приїжджають в «Карпатські зорі», щоб відчути неповторний гуцульський колорит, відвідати казково-красиві місця Карпат та насолодитися неперевершеним гірським повітрям.

У ході розмови Василь Васильович показав гостям кімнати, в яких проживають діти влітку, їдальню, спортивні майданчики тощо.

Результатом роботи тренінгу стала розробка програми дій організації, ідей щодо мотивації членства та визначення можливостей розширення осередків організації.

Спільна розробка програми рішень і аналіз проблемних ситуацій дозволив узгодити уявлення лідерів про ситуацію, цілі і програми розвитку, визначитися з розподілом ролей і вирішити конфлікти взаємодії та вийти на новий рівень узгодженості командної роботи.

Проведення стратегічної сесії стало ефективним інструментом розробки стратегії силами організації.

`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО
`ЛІДЕРСТВО

Катерина Дзюба