Діяльність КМОППОіНУ у 2016 році: що вдалося і завдання на майбутнє

Кожен рік у діяльності будь-якої організації характеризується певними досягненнями та успіхами. Проте, звичайно, залишається чимало проблем і завдань, які потребують подальшого вирішення.

Сьогодні більшість реформ у державі зводяться до скорочення робочих місць, збільшення навантаження, звуження соціальних гарантій, підвищення цін на споживчі та неспоживчі товари. У поточному році діє обмеження з виплати пенсії працюючим пенсіонерам; застраховані особи та члени їхніх сімей не мають права на санаторно-курортне лікування та фінансування заходів з оздоровлення дітей за рахунок коштів соціального страхування; не проводиться індексація грошових доходів населення. Відповідні обмеження заплановано продовжити і у 2017 році. 

Постановою КМУ від 27 квітня 2016 року № 315 граничний рівень роздрібних цін на природний газ для населення з 3600 грн. за 1000 м3. було піднято до 6879 грн. У зв’язку з цим тарифи на житлово-комунальні послуги збільшилися майже удвічі. І це при тому, що заробітну плату працівників освіти з 1 травня підвищено лише на 6,5%, з 1 грудня - ще на 12%.

В м. Києві певним запобіжником, «соціальною подушкою» є стимулююча 20% надбавка освітянам. Нам вдалося цього року зберегти виплату муніципальної надбавки за складність і напруженість у роботі у розмірі 50% посадового окладу – керівним працівникам та 20% - всім іншим працівникам навчальних закладів м. Києва. Досягненням профспілкової сторони є також скасування постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2014 року №65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету», якою було заборонено нараховувати таким працівникам, як практичним психологам, культорганізаторам, інструкторам з фізкультури, керівникам гуртків, концертмейстерам, акомпаніаторам, соціальним педагогам, музичним керівникам, непедагогічним працівникам доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників. Все ж, для більшості працівників освіти столиці тарифи на житлово-комунальні послуги є непомірними. Тарифна політика суперечить конституційним засадам демократичної, соціальної та правової держави. Саме тому 1 листопада 2016 освітяни столиці вийшли на масову акцію протесту під стіни Кабінету міністрів України та Верховної Ради України проти «драконівського» підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги.

На зустрічі з профспілковою стороною 1.11.2016 року Прем’єр-Міністр наголосив, що галузь освіти – серед головних пріоритетів Уряду. У зв’язку з цим з 1 січня 2017 року планується збільшення заробітної плати вчителів на 36,8%. Заплановано підвищення на 2 одиниці тарифних розрядів учителів: учителя вищої категорії з 12 на 14, учителя першої категорії – з 11 на 13, учителя другої категорії – з 10 на 12, учителя без категорії – з 8-9 на 10-11.  Разом з тим, в освіті, окрім учителів, здійснюють навчально-виховну функцію також вихователі, інструктори з фізкультури, практичні психологи, методисти, соціальні педагоги, інші працівники дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх навчальних закладів, а також науково-педагогічні працівники вищих навчальних закладів.

6 грудня 2016 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (законопроект № 5130), яким: вносяться зміни до Кодексу законів про працю України та Закону України «Про оплату праці», згідно з якими мінімальна заробітна плата включатиме в себе, окрім посадового окладу, більшість доплат і надбавок. Натомість, ст.3 чинного Закону України «Про оплату праці» встановлено, що оплата праці за виконану працівником місячну, а також годинну норму праці (обсяг робіт) не може бути менше мінімальної заробітної плати, яка не включає доплати, надбавки, заохочувальні і компенсаційні виплати. Це означає, що посадовий оклад прибиральниці буде встановлено на рівні 1600 грн., а заробітна плата з надбавками та доплатами – не менше 3200 грн. У вихователя дошкільного навчального закладу без категорії (молодого спеціаліста) посадовий оклад – 2768 грн., а вся заробітна плата (оклад та надбавка за престижність педагогічної праці) – 3321 грн.

 В загрозливому становищі опинилися сьогодні і студенти. І хоча нам поки вдалося домогтися відмови від намірів щодо запровадження здобуття студентами освітнього ступеня магістра виключно за контрактною формою навчання, збільшення показника студентів на одного викладача у ВНЗ до 14 осіб, до звуження прав студентів, призведе запровадження у дію норм,  прийнятого 6 грудня 2016 року Верховною Радою України Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (законопроект № 5130), яким скасуються гарантії законодавства щодо:

- розміру стипендіального фонду (забезпечення виплати академічних стипендій не менш як двом третинам і не більш як 75 відсоткам студентів денної форми навчання, які навчаються за кошти державного бюджету, без урахування осіб, які отримують соціальні стипендії);

- квоти на визначення чисельності стипендіатів (не менш як дві третини студентів кожного курсу (крім першого семестру першого року навчання) за кожною спеціальністю за складеним у вищому навчальному закладі рейтингом за результатами семестрового контролю);

- розміру мінімальної академічної та соціальної стипендій для здобувачів освітніх ступенів вищої освіти (не менше, ніж розмір прожиткового мінімуму з розрахунку на одну особу на місяць);

- призначення академічної стипендії першого курсу навчання до проведення першого семестрового контролю.

Незважаючи на низку проблем, які залишаються невирішеними, Київська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України буде й надалі відстоювати права та інтереси спілчан.

Прес-служба КМОППОіНУ