20 травня 2015 року у Комітеті з питань науки і освіти Верховної Ради України відбулися слухання «Про підготовку проекту нової редакції Закону України «Про освіту»: концептуальні засади».
Метою заходу стало обговорення концептуальних питань проекту нової редакції закону з метою його підготовки та внесення на розгляд Верховній Раді України. За роки незалежності в цілому була сформована функціонуюча національна система освіти, проте нині переважна більшість положень прийнятого у 1996 році ЗУ «Про освіту» не відповідає сучасним світовим тенденціям розвитку освіти.
В обговоренні структури закону, його концептуальних положень та текстів окремих статей взяло участь понад 130 учасників слухань. Серед них народні депутати, освітянська спільнота, науковці, міжнародні експерти, представники громадських організацій і профспілок.
Профспілку освітян представили Георгій Труханов – Голова Профспілки працівників освіти і науки України, Сергій Романюк – заступник Голови, голова Харківського обкому Профспілки Лілія Дулуб та голова Київської міської організації Олександр Яцунь.
Під час обговорення голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Лілія Гриневич зазначила, що важливо аби широкі кола фахівців та батьки мали змогу ознайомитися з законопроектом не тоді, коли він зареєстрований у Парламенті, а зараз.
Також вона підкреслила, що комплексне оновлення освітньої нормативно-правової бази, підготовка та прийняття нового Закону України «Про освіту» дозволить створити правові передумови для виходу освіти із кризового стану, перетворення її на дієвий інструмент управління якістю, розширення доступності та підвищення ефективності освіти.
Голова Профспілки працівників освіти і науки України Георгій Труханов, доносячи консолідовану позицію організації зазначив, що не лише галузеві закони впливають на подальший розвиток світи. Вирішальний вплив у цьому процесі мають закон про держбюджет, Бюджетний кодекс, трудове, пенсійне законодавство, які сьогодні передбачають низку погіршень, скорочення працюючих, підвищення навантаження, інтенсифікацію праці тощо.
Єврокомісар з питань освіти та культури Тібор Наврачич зауважив, що в Європі освіта є одним з пріоритетів для нових інвестицій, і взявши євроінтеграційний курс, ми повинні брати приклад і вкладати ресурси в розвиток вітчизняної освіти.
Учасники слухань виділили концептуальні засади, на яких повинен базуватися проект Закону України «Про освіту»:
- удосконалення правових механізмів реалізації конституційного права громадян на освіту, що включає рівний доступ до якісної освіти на всіх рівнях; створення умов для освіти особи впродовж життя;
- створення системи забезпечення якості освіти;
- усунення невідповідності змісту освіти сучасним потребам особистості, суспільства і ринку праці;
- удосконалення управління освітою;
- забезпечення автономних прав і академічних свобод;
- піднесення соціального престижу, статусу, посилення захисту педагогічної та науково-педагогічної діяльності з метою залучення й утримання у сфері освіти найкращих фахівців;
- інтеграція освіти України до європейського освітнього простору; приведення структури освіти у відповідність до міжнародних стандартів.
Наприкінці слухань Лілія Гриневич зазначила, що всі пропозиції, які надійшли чи були виголошені, будуть опрацьовані, а проект документу найближчим часом передано до Кабінету Міністрів України для подальшої розробки урядового закону.
Прес-служба КМОППОіНУ