Профспілки за забезпечення права на страйк

Профспілки виступають за забезпечення права на страйк як фундаментальну конституційну гарантію працівників України.

Саме це питання 24 березня 2015 року в Офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини обговорювалося під час круглого столу за участю представників профспілок, Міністерства соціальної політики України, Національної служби посередництва і примирення, інститутів громадянського суспільства.

Зі вступним словом виступив представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Михайло Чаплига, який зазначив, що на сьогоднішній день в законодавстві існують певні прогалини, які, на жаль, гальмують розвиток профспілкового руху в Україні. Також він сказав, що у нашій державі право на страйк існує декларативно, але механізми його реалізації трохи не відповідають дійсності, не працює найголовніше – процес медіації. Адже якщо не існує ефективного механізму реалізації права на страйк, неефективним буде і процес медіації, який повинен виникати після оголошення бажання про проведення страйку.

Штефан Мойзер, директор Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, наголосив, що так як ми живемо у світі капіталізму, важливим є той момент, що право на страйк є можливістю робітників протистояти економічній могутності роботодавця. На міжнародному рівні працівники потребують підтримки Уряду та різних громадських організацій для захисту своїх прав та інтересів. І Міжнародна організація праці має зберегти цей механізм як можливість реалізації права на страйк. Штефан Мойзер підкреслив, що Фонд ім. Фрідріха Еберта робить все можливе, щоб співпрацювати із профспілками та підтримувати їх незалежну позицію, а також відстоювати можливість застосування права на страйк.

«У Конституції Німеччини немає зазначеного права на страйк, так як це є в Україні. Тому потрібно вжити всіх можливих заходів для реальної реалізації цього права для того, щоб це була не лише декларативна норма. Але перш за все слід зазначити, що головну увагу необхідно приділити попередженню про страйк, питанням медіації та засобам підтримки соціального діалогу задля того, щоб врегулювання спору не доходило до страйку», – зауважив Штефан Мойзер.

Голова Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України Олександр Яцунь розповів про переваги Європейської соціальної Хартії (1965 р.) перед вітчизняним законодавством, яке було затверджено в ЗУ «Про порядок вирішення колективних трудових спорів» №137/98 від 3 березня 1998 року. Воно має багато складних процедур, які відрізняються від європейських норм. Наприклад, у європейських країнах страйк від моменту оголошення до проведення проходить всього 5-10 днів, у нас, на жаль, від 50 і більше днів. Він зауважив, що з метою вдосконалення порядку вирішення колективних трудових спорів, забезпечення прав та інтересів працівників необхідно гарантувати оперативність вирішення колективного трудового спору – зменшити строки, передбачені для розгляду вимог працівників, здійснення примирних процедур, оголошення про проведення страйку тощо. Також необхідно передбачити право працівників на проведення «попереджувального страйку», гарантувати право працівників розпочинати страйк під час примирних процедур, встановити заборону на звільнення працівників за участь у незаконних страйках тощо.

Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий зазначив, що за останні роки щорічно відбуваються 10-15 страйків. Це пов’язано з досить складним законодавством, а також з невірою людей вирішити проблеми через цей законний спосіб відстоювання своїх прав.

«Страйк – це крайній засіб, – наголосив Григорій Осовий. – Повинні працювати закони, треба, перш за все, не створювати передумов для страйків. Тому профспілки будуть одночасно відстоювати право працівників на страйк і шукати шляхи вдосконалення соціального діалогу. Зараз в Федерації профспілок підготували законопроект про внесення змін у вітчизняне законодавство з питань реалізації права працівників на страйк. Це актуально тому, що це право обмежено зараз майже 23 законами. які фактично відміняють конституційне право людей. Тому питання про право працівників на страйк необхідно повертати в русло визнання на законодавчому рівні. Зі свого боку профспілки будуть робити все можливе, щоб пришвидшити цей процес».

За результатами круглого столу було запропоновано протягом місяця поточного року надати свої пропозиції та рекомендації щодо забезпечення права працівників на страйк, закріпленого на законодавчому рівні.

Прес-служба КМОППОіНУ