Яким буде визначено розмір мінімалки в Держбюджеті - 2012?

Коментар заступника Голови ФПУ Сергія Кондрюка щодо розміру мінімальної заробітної плати у світлі конституційного права працівника на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї та який її розмір буде визначено в Держбюджеті 2012. 

 – Штучне заниження мінімальної заробітної плати – неприпустиме для країни що сповідує принципи гідної праці і за Конституцією є правовою та соціальною державою.

Потрібно змінювати сьогоднішні реалії, коли мінімальна заробітна плата в Україні не забезпечує навіть мінімально необхідних потреб працівників та їхніх сімей і у вартісному виразі на 16% «відстає» від фактичного прожиткового мінімуму. Профспілки стверджують – подальше формування державної політики у сфері оплати праці на засадах штучно занижених гарантій має вкрай негативні економічні, правові, соціальні наслідки і є головним гальмом у посткризовому розвитку , а також підриватиме довіру до влади.

Враховуючи завдання Президента України щодо входження України протягом 10 років в ТОП-20 найбільш розвинених країн світу, Федерація профспілок України ініціює запровадження дієвих для відповідного підвищення місця України в загальносвітовому рейтингу ООН з людського розвитку.

На думку профспілок, для досягнення такої цілі нагальним є впровадження практичних дій, які сприятимуть якісним змінам й у тому числі шляхом реалізації моделі конкурентного розвитку, що базується на високій продуктивності праці, яку забезпечують висококваліфіковані й високооплачувані працівники.

Тому, ґрунтуючись на конституційних положеннях та законодавчих нормах України (ст.ст. 43,48 Конституції України, ст. 9 Закону "Про оплату праці", ст.1 Закону України "Про прожитковий мінімум") і нормах міжнародного права (ст. 23 Загальної декларації прав людини; ст.ст. 7, 11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права; п.4 част.1 та п.1 ст. 4 част.2 Європейської соціальної хартії; ст.3 Конвенції № 131 МОП), у яких йдеться про право працівників на винагороду за працю, яка забезпечує їм і їхнім сім’ям достатній життєвий рівень;

– з урахуванням очікуваного зростання економіки протягом 2011 року, про яке заявлено Президентом України В.Януковичем та прогнозних додаткових надходжень до державного та місцевих бюджетів у 2012-2013 від Євро-2012,пожвавлення виробництва, детінізації економіки та зменшення тягаря зовнішнього боргу;

– наполягаючи на тому, що заробітна плата є не лише джерелом для існування працівників – основних виробників національного доходу, а й суттєвим чинником забезпечення платоспроможного внутрішнього ринку, а відтак – джерелом наповнення місцевих і державного бюджетів за рахунок податків (податку з доходів громадян, ПДВ, акцизного збору тощо), а також збільшення надходжень до Пенсійного та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і економії видатків на житлові субсидії і допомогу малозабезпеченим;

– зважаючи, що, в порушення схваленого Національною тристоронньою соціально-економічною радою Порядку участі соціальних партнерів у формуванні бюджетної політики, Кабінетом Міністрів України вже прийнято за основу та передано до Парламенту проект Основних напрямів бюджетної політики на 2012 рік та беручи до уваги інформацію профспілкової частини Спільної робочої комісії повноважних представників Сторін Генеральної угоди щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2012 рік про перебіг переговорного процесу.

Спільний представницький орган профспілок затвердив наступну профспілкову позицію щодо розмірів мінімальної заробітної плати у 2012 році:

Мінімальна заробітна плата, достатня для забезпечення простого відтворення робочої сили й виконання мінімальних суспільних обов’язків повинна бути
– з 1 січня 2012 року – не менше фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, збільшеного на суму податку на доходи фізичних осіб, з подальшим її щоквартальним підвищенням із урахуванням індексу споживчих цін та частковим урахуванням сімейної складової;

– до кінця року – не менше фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, збільшеного на суму податку на доходи фізичних осіб, з урахуванням потреб сім`ї працівника згідно зі статтею 9 Закону України "Про оплату праці".
Тобто, з 1 січня 2012 року - 1309 грн; з 1 квітня 2012 року – 1454 грн, з 1 липня – 1615 грн; з1 жовтня – 1794 грн; з 1 грудня – 1824 грн (при показнику Індексу споживчих цін у 2012 році 107,9%).

http://www.fpsu.org.ua/