Міжнародний день боротьби з бідністю

Генеральна Асамблея ООН оголосила 17 жовтня Міжнародним днем боротьби з бідністю і закликала усі держави присвячувати цей День проведенню заходів, пов’язаних з ліквідацією злиднів і бідності. Розв’язання проблем подолання бідності та зменшення нерівності є першочерговими завданнями світової спільноти. Питання боротьби за  ліквідацію злиднів залишається вкрай важливим та актуальним і для України.

Сьогодні в непростих умовах масштабної війни рф проти України освітяни не лише належно виконують професійні обов’язки: під час постійних обстрілів навчають та виховують дітей, несуть відповідальність за їхнє життя та здоров’я, а й одними з перших спрямували всі можливі зусилля задля допомоги ЗСУ. Вчителі, вихователі, викладачі постійно донатять на військові потреби, плетуть сітки, відвідують поранених воїнів в лікарнях, організовують і проводять благодійні ярмарки та інші заходи.

Цілком підтримуючи необхідність першочергового забезпечення потреб армії, переконані, що підвищення ставки військового збору для освітян має здійснюватись одночасно із суттєвим зростанням посадових окладів працівників освіти.

Окрім того, з Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (проєкт 12000 від 14.09.2024) необхідно вилучити норми, які порушують права освітян, зокрема щодо:

  • скасування у 2025 році заборони приватизації майна закладів вищої освіти, оскільки майно закладів освіти має використовуватися виключно для здійснення закладом освіти основного виду діяльності - освітньої діяльності. Можливість приватизації майна закладів освіти може призвести до неефективного управління майном закладів освіти та зниження якості вищої освіти.
  • зупинення дії норм статті 61 Закону України «Про освіту», якими передбачено, що посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, а найменший посадовий оклад науково-педагогічного працівника встановлюється на 25 відсотків вище від посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії.
  • зупинення дії норми статті 57-1 Закону «Про освіту», згідно з якою працівникам закладів освіти, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується збереження місця роботи, середнього заробітку.

Прийняття зазначеного законопроекту в поданій редакції не відповідає статті 22 Конституції України, згідно з якою  не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян при прийнятті нових або внесенні змін до чинних законів.

Згідно з висновком Конституційного Суду України (рішення від 22.05.2008 №10-рп/2008) законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави і не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя

У Міжнародний день боротьби з бідністю Профспілка освітня Києва вимагає, щоб гідна праця та захист прав працівників стали пріоритетом у державній політиці!