Стипендії «по-новому»: скільки отримають студенти у вересні?

Кабінет Міністрів України прийняв дві постанови, які змінили розмір базової стипендії та порядок нарахування виплат студентам.

Згідно з Постановою «Про встановлення розмірів стипендій учнів професійно-технічних, студентів вищих навчальних закладів» з 1 вересня збільшаться академічні та соціальні базові стипендії. Базова стипендія для студентів, які навчаються у вищих навчальних закладах ІІІ-IV рівнів акредитації на бакалаврів, спеціалістів та магістрів, збільшиться з 530 до 730 гривень.

Базова стипендія для майбутніх молодших спеціалістів та бакалаврів, які навчаються у вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації, збільшиться з 400 до 550 гривень. В ПТУ базова стипендія збільшиться до 275 гривень. У вищих навчальних закладах всіх рівнів і училищах зростуть до 1760 і 850 гривень відповідно базові стипендії для дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-сиріт, а також студентів та учнів, які осиротіли у віці від 18 до 23 років під час навчання.

У той же час змінився порядок індексації стипендій (встановлений законом механізм, який дає можливість громадянам держави частково або повністю компенсувати подорожчання споживчих послуг).

Раніше точкою відліку для проведення індексації вважався момент, коли уряд затвердив розмір базової стипендії. Точка відліку була однаковою для всіх студентів – незалежно від року вступу. Індексували стипендії майже щомісяця, приблизно на суму менше одного відсотка. «Додаткові бонуси» за чотири роки – а саме тоді останній раз змінювався розмір базової стипендії – склали майже 37% від розміру стипендії. Так, студенти при базової стипендії 530 гривень у липні отримали «на руки» близько 720 гривень (з урахуванням податку на індексацію).

Тепер, згідно з новою постановою КМУ № 526 від 13.06.2012, індексація буде нараховуватися і накопичуватися з того моменту, коли кожен конкретний студент почав отримувати стипендію. Тобто першокурсники, а також ті, хто вступив до магістратури, отримають першу стипендію без індексації. А індексація буде нараховуватися з наступного місяця і «накопичуватися» протягом подальшого часу навчання. Якщо студент здасть сесію на середній бал нижче чотирьох і втратить стипендію, то накопичена індексація «обнулиться».

Однак у випадку, якщо Кабмін вирішить знову змінити розмір базової стипендії, накопичені відсотки індексації «обнуляться» для всіх студентів. Індексація почне проводитися з наступного після підвищення базової стипендії місяця.

За матеріалами
mediaport.ua

На  актуальні питання з цієї  теми відповідає юридична служба Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України

Новини та відеоматеріали