Підвищення зарплати освітянам: думки вчителів

З 1 січня 2017 року працівникам освітньої галузі підвищили заробітну плату. Згідно з постановою КМУ від 28 грудня 2016 року № 1037 «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» розміри посадових окладів та ставок заробітної плати працівників ЄТС розраховуються, виходячи з 1600 гривень, із забезпеченням диференціації заробітної плати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної оплати праці, шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівників, результатів їхньої роботи.

Таким чином, з 1 січня 2017 року посадовий оклад вчителя вищої категорії загальноосвітнього навчального закладу становить 3872 грн. Заробітна плата, порівняно з груднем 2016 року, підвищилася на 36,8%. У числовому вираженні у вчителя вищої категорії, який одержує муніципальну надбавку, надбавку за вислугу років, класне керівництво, перевірку зошитів, заробітна плата підвищилася орієнтовно на 1700 грн (після відрахувань).

Посадовий оклад учителя без категорії загальноосвітнього навчального закладу становить 3152 грн. Заробітна плата, порівняно з груднем 2016 року, підвищилася на 36,4%. У числовому вираженні у вчителя без категорії заробітна плата підвищилася орієнтовно на 1000 грн (після відрахувань).

 Враховуючи великий розголос по всій Україні інформації про підвищення заробітних плат освітянам, редакція інформаційного вісника «Єдність» вирішила дізнатися, наскільки неочікуваною була для освітян ця новина і чи справді це підвищення стало для них суттєвим.

Людмила Михайлівна Турунова, вчитель трудового навчання спеціалізованої авіаційно-технологічної школи № 203 Святошинського району міста Києва, голова первинної профспілкової організації закладу, вважає: «Якби не піднімалися ціни на комунальні послуги, продукти харчування, транспорт, то зростання зарплати було б суттєво помітним. А так те, що нам зараз дали, згодом у нас і заберуть».

За її словами, значну роль у підвищенні заробітних плат відіграли профспілки, які організовували мітинги, писали листи-звернення до органів влади. Неодноразово вчителі разом із Київською міською організацією Профспілки працівників освіти і науки України виходили на акції протестів із вимогами знизити тарифи на електроенергію та житлово-комунальні послуги. Натомість їм підвищили зарплату. Жінка стоїть перед дилемою: чи зможе вона прожити на одну лише пенсію, не працюючи. І скільки їй потрібно ще працювати. Адже вона пенсіонерка і отримує 2300 грн пенсії, й таку ж суму вона сплачує за комунальні послуги. На її думку, особи, які визначають такі норми, мають співставити доходи людей з їхніми витратами.

«Підвищення зарплати вчителя до прийнятних розмірів, думаю, в майбутньому, зараз це лише перший крок», – говорить директор спеціалізованої авіаційно-технологічної школи № 203 Андрій Анатолійович Мельник. За його словами, низька зарплата вчителя перетворила роботу педагога практично на благодійність. Школи мають проблеми із вакансіями, закрити які нереально. Навчальні заклади працюють в основному на старих кадрах. «Як мотивувати молоду людину прийти в школу? Чи прийде молода людина в школу, якщо вона зможе свої професійні здібності використати в іншому місці за пристойну платню? До нашої школи приходять студенти педвишів на практику. Я пропоную їм залишитися працювати в нашому закладі. А у відповідь чую: «Ми не плануємо працювати у школі», – сказав Андрій Мельник.

З проблемою нестачі кадрів зіштовхнулася і директор спеціалізованої школи № 187 Солом’янського району міста Києва Світлана Костянтинівна Максимець, яка сподівається, що підвищення заробітної плати дасть можливість закрити вакансії, які на сьогодні існують в усіх навчальних закладах не лише нашого міста. Зазвичай не вистачає вчителів математики, фізики, інформатики, іноземних мов.

Жанна Борисівна Вижевська, голова первинної профспілкової організації спеціалізованої школи № 187, підвищення заробітної плати сприйняла як приємну несподіванку, додавши, що заслуга в цьому – Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України. Адже вперше за дуже багато років голова Київської міської профспілки Олександр Яцунь мав можливість зустрітися віч-на-віч з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом. Як наголосила Жанна Борисівна, підвищення заробітної плати – це добре, але освітяни домагалися також зниження тарифів на комунальні послуги, чого, на превеликий жаль, не досягли. Адже підвищення зарплати відбулося, але ніхто не говорить про інфляцію, яка зараз у країні. Тому поки що важко сказати, наскільки підвищення зарплат сприятиме поліпшенню рівня життя людей. На думку голови первинки, тільки якщо це підвищення буде систематичним, до шкіл почне приходити працювати молодь, яка замінить педагогів із багаторічним стажем роботи.

Сергій Олександрович Рубан, голова Ради молодих вчителів Солом’янського району, вчитель української мови і літератури, вважає, що підвищення заробітної плати є суттєвим, але воно нівелюється на фоні підвищення кожного місяця оплати за комунальні послуги. Як молодий вчитель, він сподівається, що це перший і вагомий крок для того, щоб у шкільні заклади прибували молоді спеціалісти, які матимуть бажання працювати там надалі.

Чи буде підвищення заробітних плат для працівників освітньої галузі систематичним, як на це сподіваються вчителі? Чи не знівелюється підвищення зарплат новим зростанням тарифів на житлово-комунальні послуги? І чи не призведе це до нових акцій протесту? Ці питання поки що залишаються відкритими.

Катерина Дзюба